Medlemmar i Ljungby Business Arena (146)

Medlem Kontakt Kategori

AB Oskar Sohlberg

Box 319

34126 Ljungby

Dan Lindqvist

Tel. 0708254501

dan.lindqvist@sohlbergs.se

Info

ALLWI Produkter

Rosendalsvägen 5

34155 Vittaryd

Erik Bengtsson

Tel. 0372-360600

erik@allwi.se

Info

Atea Sverige AB

Box 18, kst: VXOGEM

16493 KISTA

Andreas Kanstrup

Tel. 0470-702418

andreas.kanstrup@atea.se

Info

Aurora Städ AB

Ljungby

34140 Hagatorpsvägen 11

Zorica Pranjic

Tel. 070-348 31 88

aurora.stad@hotmail.com

Info

Avalon Innovation Technology AB

Storgatan 17

34130 Ljungby

Olof Chronvall

Tel. 0372-75 53 50

olof.chornvall@avaloninnovation.com

Systemarkitekt, Konsultverksamhet, Tjänsteerbjudande, komponent/systemleverantör

Info

Bachér AB

Linnégatan 23

352 33 Växjö

Catarina Bachér

Tel. 0768-582266

catarina@bacher.se

Konsultverksamhet, Tjänsteerbjudande, Utbildning

Info

Berättarnätet Kronoberg

Märta Ljungbergsvägen 1

34135 Ljungby

Meg Nömgård

Tel. 0372-14855

kontakt@sagobygden.se

Info

Berghems industrihotell

Berghem

34191 Ljungby

Christer Johansson

Tel. 0372-82850

037210658@telia.com

Info

Bihnet Restaurang & Nöje

Stationsgatan 2

34160 Ljungby

Azir Mahmutovic

Tel. 0705644442

bihnet@bihnet.se

Info

BLUE Monday Graphic AB

Kånnavägen 1

34131 Ljungby

Lennart Bakos

Tel. 0372-10995

info@bluemondayab.se

Konsultverksamhet, Tjänsteerbjudande

Info

BOLETs B&B o HemService

BOLET1 Nannarp

34010 Lidhult

Chris Olsson

Tel. 0701430920

chris.bolet@gmail.com

Info

Brightphoto

Ljungby

34142 Ljungby

Fredrik Skog

Tel. 070-4973298

info@brightphoto.se

Konsultverksamhet, Tjänsteerbjudande, Turism

Info

Brunskoggruppen AB

Ringvägen 2

34132 Ljungby

Marcus Brunskog

Tel. 0372-669 00

marcus@brunskog.se

Info

Canon

Olof Mohlinsväg 4

29162 Kristianstad

Joakim Håkansson

Tel. 073-9203939

joakim.hakansson@canon.se

Info

Cargotec

FE 812

10569 Stockholm

Dan Pettersson

Tel. 070-6576062

dan.pettersson@cargotec.com

Info

CB Resurs

Framtidsvägen 12

35257 Växjö

Mikael Bohlin

Tel. 0372-75 80 56

mikael.bohlin@veteranpoolen.se

Info

CIL

Stationsgatan 2, Garvaren

34160 Ljungby

Magnus Hellgren

Tel. 0733-747518

magnus@cil.se

Info

ComHit AB

Garvaren

34160 Ljungby

Birgitta Kristoffersson

Tel. 706926956

birgitta.kristoffersson@comhit.se

Info

Condesign Infocom AB

Garvaren

34160 Ljungby

Patrik  Nilsson

Tel. 0372-883 32

patrik.nilsson@condesign.se

Info

Consid S5

Garvaren

34160 Ljungby

Per-Åke Adolfsson

Tel. 0372-86030

per-ake.adolfsson@consid.se

Systemarkitekt, Konsultverksamhet, Tjänsteerbjudande

Info

Cooee Design AB

Värnamovägen 17

34014 Lagan

Katrin Åberg

Tel. 070-8997173

info@cooee.se

Info

Crea Cito AB

Safirägen 3

34138 Ljungby

Andreas Karlsson

Tel. 0372-14242

maleriservice@live.se

Info

Din kör- och vilotidspartner

Tutaryd Sevedsgård 1

34191 Ljungby

Magnus Strand

Tel. 0709-10 70 75

magnus@kovpartner.se

Info

DW av Heimensen AB

Kungsgatan 3B

34130 Ljungby

Inge Heimensen

Tel. 0372-62062

info@dwljungby.se

Butikshandel

Info

Electrolux Laundry Systems

Box 325

34126 Ljungby

Christer Ågren

Tel. 0372-66100

christer.agren@electrolux.se

Info

ELTT

Kungsgatan 42

34131 Ljungby

Arto Lassila

Tel. 0372-74301

Arto.Lassila@eltt.se

Info

Emballator Lagan Plast AB

Nyponvägen 9

34132 Ljungby

Håkan Larsson

Tel. 0372-652 00

Hakan.Larsson@lagan.emballator.se

Info

Empleo AB

Stationsgatan 2

34160 Ljungby

Rebecca Moberg

Tel. 0709354090

rebecca.moberg@empleo.se

Info

Ernst Thestrup & Son AB

Prästgården, Bolmsö

34193 Bolmsö

Gustaf Thestrup

Tel. 0371-91160

gustaf@bolmso.se

Info

ES Konsult

Sandåsgatan 11

34135 Ljungby

Eskil Svensson

Tel. 070-535 71 51

svensson.eskil@telia.com

Info

Euler Hermes

Ljungby

34160 Garvaren

Mikael Magnusson

Tel. 0721-734346

mikael.magnusson@eulerhermes.com

Info

F Wikingssons Oljetransport AB

Långgatan 17

34132 LJUNGBY

Fredrik Wikingsson

Tel. 070-8107378

fredrik@oljetransport.se

Info

Fastighetsägaran Syd

Box 4077

20311 Malmö

Susanne Rikardsson

Tel. 040-350190

susanne.rikardsson@fastighetsagarna.se

Info

Fastighetsbolaget Garvaren i Ljungby AB

Garvaren

34160 Ljungby

Rune Svensson

Tel. 0708-570 517.

Info

Företagsutveckling Leif Lidfors AB

Kullagatan 17

341 39 Ljungby

Leif Lidfors

Tel. 072-7016007

leif.lidfors@llab.eu

Info

Friskvårdsguiden Kronoberg

Garvaren

34160 Ljungby

Stefan Greén

Tel. 0703910552

info@friskvardsguiden.com

Info

Gästgivargården i Ljungby

Päronstigen 11

34139 Ljungby

Christian Hallberg

Tel. 0372-12750

christian@gastgivaregarden.org

Info

Gustav R Johansson

Box 146

34123 Ljungby

Per Johansson

Tel. 0372-48480

per@grjab.se

Info

Handelsbanken

Box 804

34118 Ljungby

Thomas Eldh

Tel. 0372-69341

thel02@handelsbanken.se

Info

Hedin Lagan AB

Västergatan 38

34150 Lagan

Robert Hedin

Tel. 0372-34290

robert.hedin@hedin.se

Info

Heimstaden i Väst AB

Box 222, Kungsgatan 32

34124 Ljungby

Anders Nilsson

Tel. 0372-124 02

anders.nilsson@heimstaden.com

Info

Henjo AB

Box 26

34121 Ljungby

Anders Larsson

Tel. 0372-37 03 00

Info

Hörberg Petersson AB

Ljungby

34132 Ljungby

Stefan Hörberg

Tel. 0705703510

stefan.horberg@hptronic.se

Info

Hotell Garvaren AB

Stationsgatan 2

34160 Ljungby

Patrik Perslow

Tel. 0372-48084

hotell@garvaren.se

Info

Hotell Linnéa i Ljungby AB

Märta Ljungbergsvägen 12

34137 Ljungby

Johan Hultbäck

Tel. 0763144486

johan.hultback@gmail.com

Info

HVC

Kristina Nilssonsgata 2

34122 Ljungby

Mikael Bonik

Tel. 070 – 3088308

Mikael.Bonik@hvclby.se

Info

ICA Nära Lidhult

Unnarydsvägen 1

34010 Lidhult

Andreas Rehn

Tel. 0705591369

andreas.rehn@nara.ica.se

Info

Idé och Resurscentrum

Garvaren

34160 Ljungby

Carina Kronstedt

Tel. 0372-780010

carina.kronstedt@ide.resurscentrum.se

Info

IF Troja-Ljungby

Box 844

34118 Ljungby

Daniel Håkansson

daniel@troja-ljungby.com

Info

Industripatent

Box 3130

35043 VÄXJÖ

Eva Lund

Tel. 0707443198

eva.lund@industripatent.se

Info

INP Förpackningar AB

Blockvägen 7

34132 LJUNGBY

Christoffer Bergman

Tel. 0702353379

cb@inp.se

Tillverkning av slutprodukter

Info

Instore Supplies AB

Box 896

34118 Ljungby

Krister Ek

Tel. 0730-91 57 50

krister.ek@instore24.se

Info

Jan Svensson

Ängsgatan 24

34133 Ljungby

Jan Svensson

Tel. 0767710087

jan.m.svensson@outlook.com

Info

JBM Skrot & Metall AB

Box 97

34122 Ljungby

Kenny Juteberg

Tel. 0706502038

kenny@jbmskrotometall.se

Tjänsteerbjudande

Info

Johan Ahlberg Bil AB

Box 192

34124 Ljungby

Daniel Karlsson

Tel. 0372-679 16

daniel.karlsson@ahlbergbil.se

Handel

Info

John Törnqvist Måleri AB

Torsgatan 59

34132 Ljungby

John Törnqvist

Tel. 0735342109

tornqvist@yahoo.com

Info

Joma Grafisk Produktion AB

Piskebovägen 6

34131 Ljungby

Niclas Johannesson

Tel. 0372-65350

niclas.johannesson@jomagp.se

Info

Jonsson Almqvist Invest AB

Skrivarevägen 2

28434 Perstorp

Johnny Johnsson

Tel. 0705643385

jojo@jai.se

Info

KONAB Fastighetsförvaltning

Box 21

34121 Ljungby

Nils Evert Noren

Tel. 0372-755031

nils-evert@konab.se

Info

Koneo Ljungby

Gängesvägen 13

34131 Ljungby

Calle Johansson Granemalm

Tel. 0372-65650

calle.johansson@koneo.se

Info

Kontek Lön AB

BOX 193

34124 Ljungby

Maria Ericsson

Tel. 0372-89000

maria.ericsson@kontek.se

Info

Kontrast Foto Lars Malm

Blåbärsvägen 9

34134 Ljungby

Lars Malm

Tel. 0372-83945

lars.malm@kontrastfoto.se

Info

Kvarteret Betlehem

Rataryd

34194 Ljungby

Pia Hansson

Tel. 0372-922 33

pia@terraza.com

Info

LEAB-gruppen AB

Box 268

34125 Ljungby

Lars-Erik Larsson

Tel. 0372-13590

lel@brickfab.se

Info

Lernia Utbildning Aktiebolag

Viaduktsgatan 8

34132 LJUNGBY

Zivko Zlojutro

Tel. 0702440133

zivko.zlojutro@lernia.se

Info

LGR Företagsrevision AB

Gängesvägen 12

34131 Ljungby

Lars Göransson

Tel. 0372-627 34

lars@lgrab.se

Info

Linne´ Hemvård

Västergatan 14

35231 Växjö

Susanne Bramstedt

Tel. 073-5080463

susanne@linnehemvard.se

Info

Lj Bygg AB

Box 203

34124 Ljungby

Lars Jönsson

Tel. 0372-62301

lars@ljbygg.se

Info

Ljudteknikerna Småland AB

Kungsgatan 18 B

34130 Ljungby

Dennis Åhman

Tel. 0730-333894

dennis@ljudteknikerna.se

Info

Ljungbergmuséet

Strandgatan 5

34130 Ljungby

Pontus Ljungberg

Tel. 037262036

pontus@ljungbergmuseet.se

Info

Ljungby Centrumförening

Box 848

34118 Ljungby

Eva Mainersson Hallberg

Tel. 0372-134 80

Info

Ljungby Hotell, Terraza

Stora torget 1

34130 Ljungby

Ola Hansson

Tel. 0372-135 60

ola@terraza.com

Info

Ljungby iK

Box 840

34118 Ljungby

Benny Aronsson

Tel. 0736667070

benny.aronsson@ljungbyik.se

Info

Ljungby kommun

Olofsgatan 9

34183 Ljungby

Christopher Moberg

Tel. 0372789123

christopher.moberg@ljungby.se

Info

Ljungby Komposit AB

Industrigatan

34131 Ljungby

Thommy Rosberg

Tel. 0730-333729

info@ljungbykomposit.se

Info

Ljungby Maskin AB

Box 314

34126 Ljungby

Rune Andersson

Tel. 0372 252 00

Info

Ljungby Sbo Södra Skogsägarna Ek för.

Garvaren

34160 Ljungby

Lars-Ove Johansson

Tel. 070-5183861

lars.ove.torlarp@telia.com

Info

Ljungby Textil & Brodyr AB

Box 806

34118 Ljungby

Johan Råsbrant

Tel. 0372-363601

Info

Ljungby Verktyg AB

Kungsgatan 48

34131 *Ljungby

Mattias Håkansson

Tel. 037282838

mattias@ljungbyverktyg.se

Info

Ljungbybostäder AB

Box 40

34121 Ljungby

Gunlög Lindell

Tel. 070-529 05 80

gunlog.lindell@ljungbybostader.se

Info

LRF Ljungby kommungrupp

Agunnaryd

34177 c/o Ranglaköps Gård

Ingmar Nilsson

Tel. 0703463064

ingmar@agunnarydsgillet.se

Info

Manpower AB

c/o Coor Service Management AB A157

97174 Luleå

Therese Kvant Andersson

Tel. 0470-745590

therese.kvant.andersson@manpower.se

Info

Maries Massageterapi

Kungsgatan 26

34130 Ljungby

Marie Persson

Tel. 0709543456

marie84persson@hotmail.com

Info

Mark & Miljö i Ljungby AB

Svarvaregatan 2

34134 Ljungby

Mattias Refónd

Tel. 070-3951481

mattias@markmiljo.se

Info

Markis & Persiennfabriken AB

Arabygatan 19

35246 VÄXJÖ

Lars Roström

Tel. 070-7502301

lars.rostrom@markispersienn.se

Info

Mattias Gustafssons Måleri AB

Vikingagatan 8

34139 Ljungby

Mattias Gustafsson

Tel. 070-308 42 53

gustafssonsmaleri@outlook.com

Info

Megafon

Östraby Änggärdet 2

34176 Ryssby

Martin Östberg

Tel. 070-8831180

martin@megafon.nu

Konsultverksamhet

Info

Miljökonsult Bengt Gustafson

Ekgatan 42

34176 Ryssby

Bengt Gustafson

Tel. 0708 459900

bengt.gustafson@telia.com

Info

MLN Business Development

Grimslöv

34032 Mariedal

Marcus Nilsson

Tel. 0705270100

marcus.nilsson@contribe.se

Info

Montico AB

Viaduktsgatan 8

34132 Ljungby

Tomas Jonasson

Tel. 0372-759952

Info

Nordea

Box 83

34122 Ljungby

Mikael Samuelsson

Tel. 010-1567417

mikael.samuelsson@nordea.se

Info

Office IT-Partner

Viaduktgatan 1

341 32 Ljungby

Johan Melin

Tel. 0372-734501

johan.melin@officeitpartner.se

Konsultverksamhet, Tjänsteerbjudande

Info

OnePartnerGroup

Blockvägen 7

34132 Ljungby

Elin Runnemalm

Tel. 073-4144548

elin.runnemalm@onepartnergroup.se

Info

Pacab

Trädgårdsgatan 9

34139 Ljungby

Pär Andersson

Tel. 0706 350 342

par@pacab.eu

Info

Pekuma AB

Gläntan Skällandsö

34155 Vittaryd

Peter Kårhammer

Tel. 0370-47200

peter@pekuma.se

Info

Pia Mäklare

Drottninggatan 25

34136 Ljungby

Pia Andersson

Tel. 0702-915803

pia@piamaklare.se

Info

PMJ Montage AB

Box 116 Markaryd

28523 Markaryd

Martin Johansson

Tel. 0433-525100

martin@pmjmontage.se

Info

PoolPozition

Garvaren, Plan 2

34160 Ljungby

Magnus Johansson

Tel. 0705589393

magnus@poz.se

Info

PostNord Fulfilment AB

Långgatan 8

34184 Ljungby

Sylvia Sundell

Tel. 072-5718041

sylvia.sundell@postnord.com

Info

Precision Solutions Nordic AB

Ljungby

34133 Ljungby

Fredrik Estberg

Tel. 070-3772337

fredrik@psnab.se

Info

ProCompetence Småland AB

Angshult Lindäng 1

34177 Agunnaryd

Krister Lindkvist

Tel. +46708356910

krister.lindkvist@procompetence.se

Info

PROVEUS

Hov 5

34193 Bolmsö

Anders Olsson

Tel. 070-5380035

anders.olsson@proveus.se

Info

Rays Office

Garvaren Plan 7

34160 Ljungby

Raymond Arvidsson

Tel. 070-521 40 13

raymond@rays.se

Systemarkitekt, Konsultverksamhet, Tjänsteerbjudande

Info

Resia

Smedjegatan 2

34130 Ljungby

Ann-Sofie Koch

Tel. 0372-253 30

annsofie.koch@resia.se

Info

Revisionsfirman Stefan Roubert & Co AB

Gästgivaregatan 9

34133 Ljungby

Stefan Roubert

Tel. 0709328372

stefan.roubert@roubert.se

Konsultverksamhet

Info

RH Dekor AB

Kånnavägen 1

34131 Ljungby

Patric Gerdmundsson

Tel. 0372-109 95

patrik.germundsson@rh-dekor.se

Info

RH media

Bygdevägen 11

34177 AGUNNARYD

Robin Håkansson

Tel. 0760165093

robin@rhmedia.se

Info

RoBeOlè

Diamantvägen 5

34139 Ljungby

Bengan Göransson

Tel. 0705208324

bengan@robeole.se

Info

Rosegarden Ljungby

Stora Torget 4

34130 Ljungby

Kevin Ha

Tel. 0708-828629

kevin.ha@rosegardengroup.com

Info

Rulles Foto

Föreningsgatan 6C

34130 Ljungby

Rolf Arvidsson

Tel. 0372-10035

rulle@rullesfoto.se

Info

Rygg- & Idrottskliniken Ljungby

Ljungby

34131 Tegelbruksgatan 9a

Martin Molin

Tel. 0736 73 67 93 alt. 0372 36 20 03

martin@ryggidrottskliniken.se

Info

SAC Nordic AB

Prästtorpsvägen 16

34014 Lagan

Andreas Frick

Tel. 0372-35000

andreas.frick@sacnordic.com

Info

Sagax Media AB

Helsingborgsv 11

34133 Ljungby

Olle Bolmelind

Tel. 0372-88760

info@sagaxmedia.se

Info

Samhall

Märta Ljungbergsvägen 60

34135 Ljungby

Halisa Tabakovic

Tel. 0470-35805

halisa.tabakovic@samhall.se

Info

Scandium i Lagan AB

Hallsjö Gränsgård 2

34152 Lagan

Charlie Ahlberg

Tel. 0733368053

charlie@scandiumbil.com

Handel

Info

SEB

Box 53

34121 Ljungby

Monika Karlsson

Tel. 0771-365365

monica.x.karlsson@seb.se

Info

Securitas Sverige AB

Stationsgatan 2

34160 Ljungby

Lena Carlsson

Tel. 0372-829 29

lena.carlsson@securitas.se

Info

See U Halmstad AB

Linjegatan 3B

30250 Halmstad

Hanna Norrman

Tel. 070-6391305

hanna.norrman@seeu.se

Konsultverksamhet

Info

Sjöriket AB

Skånegatan 10

34131 Ljungby

Lena Alm

Tel. 0372-13111

lena@sjoriket.com

Info

Slussen i Lagan

Ringvägen 1

34150 Lagan

Bengt Ivar Johansson

bi.johansson@sacnordic.com

Info

Smålänningen AB

Föreningsgatan 8 C

34130 Ljungby

Yvonne Hallden

Tel. 0372-692 47

yvonne.hallden@smalanningen.se

Info

Smefast AB

Kungsgatan 1

34130 Ljungby

Christer Lööw

Tel. 0372-48452

christer.loow@smefast.se

Info

Södergård Utbildning AB

Tutaryd Gnustorp 10

34191 Ljungby

Rickard Carlström

Tel. 0725850811

rickardc11@gmail.com

Info

Solabergs SPA & Hälsa

Solaberg Åby

34152 LAGAN

Judith Svensson

Tel. 070 - 811 08 98

judit@solabergsspa.se

Info

Spiket

Gängesvägen 1

34131 Ljungby

Marie Lundh

Tel. 0700-919246

marie.spiket@gmail.com

Info

Stena Recycling

Renvägen 11

35240 Växjö

Sebastian Falk

Tel. 0104457882

sebastian.falk@stenarecycling.se

Info

Strålfors Svenska AB

Helsingborgsvägen 20

34133 Ljungby

Birgitta Gustavsson

Tel. 0372-850 00

Birgitta.Gustavsson@Stralfors.se

Info

Sunnerboskogar AB

Åbacken, Box 20

31038 Simlångsdalen

Lennart Jönsson

Tel. 0406603028

lennart.jonsson@hjortseryd.se

Info

Svetruck

Box 321

34126 Ljungby

Roger Andersson

roger.andersson@svetruck.se

Info

Swedbank i Ljungby

Box 44

34121 Ljungby

Marie Fuhr Olsson

Tel. 0372-25800

marie.fuhr-ohlsson@swedbank.se

Info

Swedish Creation

Brunnsplan 3A

34136 Ljungby

Johan Billow

Tel. 073-830 74 44

johan@swedishcreation.se

Info

Swedrive AB

Prästtorpsvägen 14

34151 Lagan

Mikael Petersson

Tel. 0372-26500

mikael.petersson@swedrive.se

Info

Sysmec AB

Kånnavägen 11A

34131 Ljungby

Ulf Sjödin

Tel. 0372-13001

ulf.sjodin@sysmec.se

Info

TA ENGINEERING AB

Hasselstigen 7

34138 Ljungby

Tibor Albert

Tel. 0706367499

tibor.albert@taengineering.se

Info

TAMIC AB

Färsjövägen 36

34155 Vittaryd

Tomas Andersson

Tel. 070-368 53 92

tomas@tamic.se

Info

Technosapiens AB

Box 174

34123 Ljungby

Anders Billow

Tel. 070-573 65 24

ab@technosapiens.se

Konsultverksamhet

Info

TL-Service

Tunagatan 7

34176 RYSSBY

Thomas Lundgren

Tel. 070-6312547

thomas@tlservice.se

Info

Toftaholm Herrgård AB

Toftaholm 1

34155 Vittaryd

Pelle Hjortblad

Tel. 0701-810110

pelle.hjortblad@toftaholm.se

Info

TopWork Sverige AB

Kungsgatan 19D

35231 Växjö

Peter Hogla

Tel. 0760969593

peter.hogla@topwork.se

Info

Toyota Material Handling Sweden AB

Hemvärnsgatan 9

17154 Solna

Viktor Brage

Tel. 072-7459659

viktor.brage@se.toyota-industries.eu

Info

Träningscentret i Ljungby AB

c/o Hovdingegatan 44

34133 Ljungby

Maria Ståhl

Tel. 0705790521

info@traningscentret.se

Info

TRR Trygghetsrådet

Kund-id RÅD1001, Referens ANST040

10642 Stockholm

Thomas Wahlquist

Tel. 0708-675929

thomas.wahlquist@trr.se

Info

Unoleo AB

Hagatorpsvägen 24

34140 Ljungby

Anders Blomqvist

Tel. 0705 989000

anders.blomqvist@unoleo.se

Info

VBA Group AB

BOX 840

34118 Ljungby

Benny Aronsson

Tel. 0736667070

benny.aronsson@vbagroup.se

Info

WEGAA AB

Tuna Jonsagård

34176 Ryssby

Eva Gamberg Axelsson

Tel. 073-4454924

eva.ga@wegaa.se

Info

Wulffs Supplies AB

Näsvägen 2B

34134 Ljungby

Joachim Gustafsson

Tel. 020-451010

joachim.gustafsson@wulffsupplies.se

Info